Masz pytanie?

Sekrety królowej słodkości, czyli jak prawidłowo rozpuścić czekoladę?

Zaawansowana praca z czekoladą wymaga skupienia i cierpliwości. Liczy się każdy gram i odpowiednia temperatura. Na początku wyjaśnijmy sobie na czym polega temperowanie czekolady. To zabieg, w trakcie którego należy podgrzewać i schładzać czekoladę do określonej temperatury tak, aby zawarte w naszej czekoladzie masło kakaowe krystalizowało się w sposób w pełni kontrolowany. Poniżej kilka podpowiedzi, jak prawidłowo roztopić czekoladę.

 

Roztapianie czekolady w kąpieli wodnej

Najbardziej znaną i najszybszą metodą jest roztapianie czekolady w kąpieli wodnej. Wystarczy tylko nad gotującą się wodą w garczku umieścić metalową miskę i dodać połamaną wcześniej czekoladę. Całość delikatnie mieszać aż  do momentu roztopienia.

 

Wykorzystaj rozgrzany piekarnik

Innym sposobem jest rozpuszczenie czekolady w piekarniku. Tę metodę wykorzystuje głównie w sytuacjach, kiedy już mam nagrzany piekarnik  Do piekarnika w niskiej temperaturze (około 100 stopni), wystarczy włożyć naczynie żaroodporne z połamaną czekoladą. Gdy zaobserwujemy, że czekolada lada chwila zacznie się rozpuszczać, należy wyciągnąć ją z piekarnika i delikatnie mieszać aż do uzyskania płynnej konsystencji. Ta metoda należy nieco do ryzykownych, ponieważ łatwo przeoczyć moment roztapiania się czekolady, co może spowodować jej wysychanie i przypalanie.

 

Roztapiamy czekoladę w mikrofali

Bardzo łatwym sposobem na roztopienie czekolady, jest po prostu umieszczenie jej w szklanej misce, w mikrofalówce. Po kilku minutach (zależnie od mocy mikrofalówki) czekolada powinna mieć płynną konsystencję. W trakcie podgrzewania czekolady, można ją wyjąć z mikrofalówki i delikatnie przemieszać, w celu połączenia ze sobą już roztopionej czekolady z całymi jeszcze kawałkami.

 

Jak roztopić czekoladę ze składnikami?

Teraz pozostaje nam jeszcze omówić sposób roztapiania czekolady z innymi składnikami. Po uprzednim podgrzaniu masła, mleka czy śmietanki możemy dodać je do połamanej na kostkę czekoladę. Pozostawić  na chwilę, i wymieszać do uzyskania jednolitego sosu. Ten sposób sprawia, że czekolada się nie rozwarstwia. 

A jakie są Wasze sposoby na pracę z czekoladą? Może znacie jakąś metodę, o której ja nie wiem? Chętnie poznam Wasze opinie :) 

Może coś słodkiego?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Monika Zdanewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone
CMS by Quick.Cart design: grafiQa.pl
Facebook