Masz pytanie?

Jak przygotować wyśmienitą masę do makowca?

Na wstępie chciałabym napisać, że odradzam Wam „gotowe masy makowe” w puszkach, które dostępne są na sklepowych półkach w hipermarketach.  Większość z nich jest przesłodzona i zbyt wodnista, a czasem zawiera nawet środki konserwujące. Zdarza się, że producenci tego rodzaju produktów kupują do swych wyrobów najgorszej jakości mak, a my nie możemy sobie pozwolić, by nasz makowiec nam nie wyszedł.

 

Jak wybrać dobry mak?

Poszukując maku zwróć uwagę czy jest świeży. Mak wyróżnia się pięknym zapachem, a stary jest zjełczały. Jako że jest niezwykle bogaty w tłuszcze, to powinien być przechowany w miejscu suchym, inaczej będzie od niego czuć stęchlizną lub też wchłonie niepożądane zapachy z otoczenia. 

 

Jak przygotować mak?

Mak zalewamy mlekiem i gotujemy na wolnym ogniu przez 15-20 minut. Następnie zostawiamy go na kilka godzin lub najlepiej na noc. Jeśli mak nie wchłonie całego mleka, to przekładamy go na sito i starannie odcedzamy. 

 

Przygotowanie masy do makowca

Dopiero teraz nasze ziarnka maku gotowe są do przemielenia. Mielimy je trzy razy! Dodajemy do nich cukier, żółtka, masło, miód, cynamon i mielone migdały. Całość mieszamy i wzbogacamy jeszcze bakaliami. Jeżeli chodzi o ubite białka, to dodajemy przed wyłożeniem masy na kruchy spód.

Może coś słodkiego?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Monika Zdanewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone
CMS by Quick.Cart design: grafiQa.pl
Facebook