Masz pytanie?

Domowy kajmak - jak własnoręcznie przygotować masę kajmakową?

Znana wszystkim masa kajmakowa czy też masa krówkowa dostępna jest na sklepowych półkach w wielu wariantach smakowych. Czy gotowy produkt w puszce jest zły? Oczywiście, że nie i zapewne nie będzie mi łatwo namówić Was do własnoręcznego przygotowania kajmaku w domowych warunkach, ponieważ jest to proces żmudny i długotrwały. Dlatego też większość decyduje się na zakup gotowego produktu. Walory smakowe są jednak nieporównywalne i stąd też dla tych, którzy zdecydują się podjęcie wyzwania i zmierzenie się z przygotowaniem własnego kajmaku, przygotowałam kilka porad.

Podejmij kajmakowe wyzwanie!

Zastanówmy się wspólnie, czym jest masa kajmakowa? Tak naprawdę domowy kajmak to gęsty sos powstały na skutek długiego gotowania mleka z cukrem. Te dwa, najważniejsze dla kajmaku składniki należy umieścić w garnku z grubym dnem i doprowadzić do wrzenia. Następnie zmniejszamy moc palnika i spokojnie gotujemy naszą masę przez kilka godzin, aż całość stopniowa zacznie gęstnieć i nabierać karmelowego koloru. Jeśli dodacie do swojej masy odrobinę masła, wtedy stanie się ona bardziej delikatna, plastyczna. Aby uniknąć przypalenia masy w trakcie gotowania, proces można wykonywać z użyciem kąpieli wodnej. 

Nie bój się eksperymentów z dodatkami

Dla podkręcenia walorów smakowych po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji można do ciepłego kajmaku dodać laskę wanilii, kakao, gorzką czekoladę, kawę lub solony karmel. Całość należy energicznie wymieszać, aby wszystkie składniki się ze sobą właściwie połączyły. Aby ułatwić sobie nieco proces gotowania, i skrócić czas, można zamiast mleka użyć śmietanki kremówki.

Kajmak na skróty?

Kajmak można przygotować też w jeszcze prostszy sposób niż powyższy. Wystarczy do tego puszka słodkiego mleka skondensowanego, plus garnek i woda. Zamkniętą puszkę należy umieścić w garnku, zalać wodą, aż do jej przykrycia i gotować przez okres dwóch godzin. Gdy wody zacznie ubywać, pamiętajcie, aby uzupełniać braki. Po wymaganym czasie gotowania, pozostawcie puszkę do ostygnięcia. Po otwarciu, Waszym oczom ukaże się gęsta masa kajmakowa o bursztynowym kolorze.

Zachęciłam Was do pracy? Do dzieła zatem! :)

Może coś słodkiego?

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Monika Zdanewicz. Wszelkie prawa zastrzeżone
CMS by Quick.Cart design: grafiQa.pl
Facebook